Dřeviny

Jakou dřevinu zvolit?

Pokud jste se rozhodli pro stavbu terasy ze dřeva, tak Vás čeká výběr dřeviny. Prvním kritériem je vzhled dřeva a druhým jsou jeho fyzikální vlastnosti. 

Vzhled dřeviny určuje jeho kresba a barevnost, která není stála, protože dochází časem k vypalování přirodního barviva. Aby byla barva zachována, tak dřevěná terasa bude potřebovat pravidelnou údržbu pomocí olejů. Tuto skutečnost je nutné brát na vědomí. 

Fyzikální vlastnosti shrneme do čtyřech kategorií: odolnost, tvrdost, stálost a hustota. Teď je rozebereme trochu podrobněji.


Odolnost

Odolnost dřeva znamená jak dlouho je dřevo schopno odolávat biologickým faktorům jako jsou škodlivé účinky hub a dalších organismů, které způsobují rozklad. Při nízké vlhkosti dřeva, je méně pravděpodobné, že dojde k hnilobě.

Norma BS EN 350-1 udává pět tříd přirozené trvanlivosti dřeva.

  • Třída 1: velmi trvanlivé
  • Třída 2: trvanlivé
  • Třída 3: mírně trvanlivé
  • Třída 4: slabě trvanlivé
  • Třída 5: netrvanlivé

Třídy 1 - 3 lze použít venku bez ochranného ošetření a třídy 4 a5 by měly být ošetřeny ochraným prostředkem.

Hustota dřeva

Jednoduše řečeno. Čím větší hmotnost, tím větší hustota a tím větší trvanlovost.Hustota se měří při 12% vlhkosti. Hustota se měří v kilogramech na metr krychlový. I zde rozdělíme dřevo do 5 kagegorií:

  • Velmi lehké: méně než 300 kg / m3
  • Lehké: mezi 300 a 500 kg / m3
  • Střední: mezi 500 a 700 kg / m3
  • Těžké: mezi 700 a 900 kg / m3
  • Velmi těžké: více než 900kg / m3


Stálost dřeva

Stálost dřeva udáva jak velmi a jak rychle se změní rozměry dřeva, pokud se změní obsah jeho vlhkosti. Čím menší je změna, tím menší je pravděpodobnost deformace . Existují dva typy změn ve dřevě a to sesychání a bobtnání. Stupnice je od 1 do 5 bodů. (čím více, tím větší stálost)

Tvrdost

Tvrdost dřeva značí odolnost dřeva proti vniknutí jiného tělesa do dřeva.  Tvrdší dřevo bude mít  trvanlivost a zachování si lepšího vzhlede. I zde zachováme pěti stupňovou stupnici (čím více, tím lépe)


Pro lepší srovnání zde přikládáme tabulku s vlastnostmi terasových dřevin.

Informace o dřevinách

BANGKIRAI

Název je používán pro importované dřevo z Indonésie převážně z druhů Shorea. Velké množství druhů, rozdílné vlastnosti - především hustota. Barva Bangkirai je světle až středně hnědá, místy žlutavá, časem dřevo mění barvu do šedo-stříbrné. 

MERBAU

Hned po Ipe je to druhou nejlepší volbou pro venkovní terasu. Merbau je nejstabilnější exotická dřevina vysoké tvrdosti pro venkovní terasy. Vyniká pevností, ohebností a pružností. Charakteristická tmavě hnědá barvoa s žluto-černým žilkováním a nádhernou kresbou. Charakteristickým znakem Merbau jsou zlatavé proužky (krystaly síry) v kresbě dřeviny.

Douglaska

Douglaska patří, stejně jako borovice a modřín, ke stromům s jádrovým dřevem. Z vnějšku je bělavá a uvnitř má červenohnědě jádrové dřevo. Tato kombinace představuje svěží barevný kontrast. Jasná struktura let vyniká na podélných plochách svou výraznou kresbou. Douglaska na světle tmavne a zvětráváním získává stříbrošedou patinu 

IPE

Neboli brazilský ořech pocházející ze střední a jižní Ameriky. Dřevina Ipe představuje nejvyšší kvalitu, životnost, vynikající výkon, neuvěřitelná krása. Ipe je velmi populární pro venkovní decking, kde je na špičce volby pro venkovní terasu prémiové kvality. Fyzikální vlastnosti Ipe převyšují jakékoli jiné dřevo komerčně dostupné. Kromě jedinečné tvrdosti a hustoty, zaujme žádnými otvory po škůdcích, minimálním sesycháním, a nádhernou kresbou dřeva. Ipe je neuvěřitelně těžké dřevo, tmavé barvy, jádrové olivově hnědé až načernalé, někdy se zabarvením do červena nebo oranžova.

GARAPA

Odstín této dřeviny je zlatá až zlato - žlutá s různorodými odstíny. Má lepší vlastnosti než Massaranduba a vyznačuje se dobrou stabilitou, pevností a trvanlivostí. Jako jedna z mála exotických dřevin Garapa na slunci netmavne a sestava krásně jemně krémově nažloutlá. Velmi neocenitelnou vlastností je neuvoľňovanie pigmentu. Vyplavování barviva se projevuje ve velmi malé míře.

KEMPAS

V případě, že hledáte dřevo z tvrdých listnatých stromů za výhodnou cenu, doporučuji Kempas. Dřevina s původem v zemích Brunej, Indonésie, Malajsie, Thajsko. Krása exotického dřeva Kempas podstatně vyplývá z pestrosti barev. Barva se pohybuje v rozmezí od oranžovo-červené až červeno-hnědé s jemně kontrastní žlutými až světle bílými tóny. Kempas časem ztmavne. Velice stabilní a bezpečná dřevina.

TEAK

Tvrdé a středně těžké dřevo s vysokým obsahem olejnatých pryskyřic má zlatavě hnědé zbarvení, někdy se zelenavým nádechem, často tmavěji žíhané, v exteriéru oxiduje až do šedostříbrné barvy. Je jednou z nejlepších a nejcennějších dřevin, které vůbec známe. Spojuje v sobě téměř všechny vlastnosti, které lze od dobrého dřeva požadovat. Je to dobrá trvanlivost, malé sesychání a bobtnání, vysoká odolnost proti výkyvům vlhkosti, vysoká pevnost a snadné opracování. Je velmi odolné vůči povětrnostním vlivům, má dlouhodobě vybudovanou silnou obranu vůči změnám klimatu a proto mu nevadí sníh, led, slunce, déšť, vlhkost vzduchu nebo změna teplot.

MASSARANDUBA


Velmi těžké a tvrdé dřevo s odpovídajícími pevnostními vlastnostmi, vyskytující se v severní až střední části Jižní Ameriky a ve střední Americe. Massaranduba se používá jako obzvláště silně namáhané stavební dřevo ve venkovních prostorách, jako jsou terasy, pro silně zatížitelné podklady, vyznačující se vysokou tvrdostí, trvanlivostí, výraznou červenohnědou barvou, která postupem času ztmavne. 

SIBIŘSKÝ MODŘÍN

Alternativa vůči exotickým dřevinám z tvrdých listnatých stromů. Pochází z lesů na severu, kde je růst stromů pomalejší, v důsledku toho dřevo získává pevnou texturu a vysokou hustotou. Díky tomu je vhodné pro exteriérové ​​použití. Sibiřský modřín je dřevo vysoké tvrdosti s vysokým obsahem pryskyřice, díky čemuž se považuje za nejodolnější dřevinu z jehličnatých stromů na světě. 

JAN MARKIEL, Horní 5, Opava - Malé Hoštice, mob: 777 84 85 85
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!